SECURITY TIPS

Když jsi na internetu, můžeš se spojit s lidmi na celém světě. S lidmi, kteří žijí na těch nejneuvěřitelnějších místech, ale i s lidmi, kteří jsou z tvého sousedství. Díky tomu je internet tak skvělý. Naneštěstí existují lidé, kteří na internetu předstírají, že jsou někdo jiný, což ze zábavy a srandy může udělat docela nebezpečný zážitek. Proto bychom rádi, aby sis přečetl/a následujících 10 tipů, které jsme pro tebe připravili, abychom zajistili, že používáš internet v pohodě a bezpečí.

1. Nikdy nepoužívej své skutečné jméno k vytvoření svého uživatelského jména.

Dokážeš si vymyslet skutečně originální uživatelské jméno? Zkus to! Když jsi na internetu, cizí lidé se o tobě mohou dozvědět docela dost věcí. Proto je moudré nezahrnovat osobní údaje ve svém uživatelském jméně. Máme pro tebe pár nápadů: Můžeš třeba použít jméno svého domácího mazlíčka nebo jméno tvého oblíbeného fotbalového hráče! Je mnoho možností, ze kterých můžeš vybírat, ukaž nám, jak jsi kreativní.

2. Nikdy na internetu neodhaluj osobní údaje.

Co jsou to osobní údaje? Osobní údaje jsou informace, které by cizí člověk mohl použít, aby tě identifikoval, nebo dokonce našel. Když chatuješ, je to jako bys mluvil s cizími, ale s jedním rozdílem: nemůžeš vidět jejich obličej! Proto ti doporučujeme, abys na internetu NIKDY nesděloval/a informace o své adrese, telefonním čísle, věku anebo o svém jméně. Nikdy bys neměl/a sdělovat informace jako je třeba jméno školy, kam chodíš, název tvého sportovního týmu, bankovní údaje, rodné číslo nebo čísla kreditní karty; tím pomůžeš chránit lidi kolem sebe. Nesdílej žádné informace o nikom. Pamatuj, že tyto informace jsou důvěrné, a my chceme, aby to tak i zůstalo!

3. Tvé heslo by mělo být tajné! To znamená, že bys měl/a být jediný/á, kdo ho zná.

Máš doma nějakou tajnou skrýš, kam si schováváš poklady? Jasně, že jo. Když někomu řekneš své heslo, je to jako bys jim dal/a klíče, nebo jim rovnou ukázala, kde ta skrýš je. Někdo, kdo zná tvé heslo, je přesně ten jeden člověk navíc, který může vidět tvé osobní soubory na internetu - a je lepší si je nechat jen pro sebe!

4. Přečti si Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky používání na našich stránkách.

Víme, že číst pravidla není úplně zábava, ale je to velmi důležité, hned vysvětlíme proč. Dost stránek umožní pouze registrovaným uživatelům, aby mohli číst zprávy a chatovat, nebo aby se podívali na stránky jiných uživatelů. Jiné stránky nechají kohokoli, aby si zobrazil, co chtěl. Nezáleží na tom, jaké stránky máš radši, je důležité si přečíst pravidla a pokusit se zjistit, jak můžeš ochránit informace o sobě. Můžeš si tato pravidla přečíst ty, nebo ti rodiče nebo zákonní zástupci mohou pomoci jim porozumět. Důležité je, že si můžeš vybrat lidi, kteří uvidí tvé osobní údaje a informace o tobě.

5. Nesdílej takové osobní údaje a informace, které nechceš, aby viděl kdokoli jiný.

Když dáš na internet své soubory a osobní údaje, můžou je vidět miliony či miliardy lidí. Neuvěřitelné, že jo? Pořád mysli na to, že internet používají všichni, včetně tvých prarodičů a toho otravy, kterého nemusíš (však víš, o kom mluvíme). Pokud chceš, aby byly tvé osobní údaje tajné, nezveřejňuj je na internetu.


6. Když tyto informace zveřejníš na internetu, už není cesty zpět!

Máš dobrou paměť? Protože internet má vynikající paměť. To znamená, že i když můžeš vymazat něco, co jsi před tím zveřejnil/a, lidé se často mohou dostat ke starší verzi stránky, kde jsou tvé soubory a informace před smazáním. Proto je lepší si to pořádně rozmyslet, než něco sdílíš na internetu. Doufáme, že si zvolíš nesdílet své osobní údaje na internetu.


7. Pokud nejsi zletilý/á, prosím, nesdílej na internetu fotografie.

Aby lidé zjistili, kdo jsi, stačí jim jen mrknout na tvoji fotku. Pamatuj, že máš tajnou identitu, přece nemůže jiným lidem dovolit, aby věděli, kdo ve skutečnosti jsi a jak vypadáš. Bylo by dokonce horší, kdyby někdo tvoji fotku nějak upravil, poslal ji někomu jinému, koho neznáš, a ten ji zveřejnil na jiné stránce, aniž by ti o tom řekl. To bys byl/a v pěkné bryndě! Nikdo nemá rád tyhle problémy.


8. Nestahuj na svůj počítač žádné soubory, kterým nedůvěřuješ.

Internet je plný virů, které mohou poškodit tvůj počítač, nebo změnit aplikace a jejich nastavení, nebo dokonce z tvého účtu posílat zprávy cizím lidem. Doporučujeme, abys na svém počítači aktivoval/a systém varování a antivirus, který tě varuje pokaždé, než otevřeš nebo stáhneš podezřelé nebezpečné soubory. Nejlepší je neotevírat žádné soubory, které ti poslali cizí lidé.

9. Virtuální kamarádi by měli zůstat na internetu.

Internet je skvělé místo, kde najdeš plno skvělých kamarádů. Někteří lidé tě ale mohou obtěžovat, nebo tě dostat do nepříjemných situací. Z toho důvodu je nejlepší, když tví kamarádi z internetu zůstanou skutečně jen virtuální. Pokud tě virtuální kamarád požádá o to, abyste se setkali ve skutečnosti, řekni o tom někomu dospělému. Pokud se rozhodneš, že bys opravdu rád/a navštívil/a svého virtuálního kamaráda osobně, prosím, běž za ním se svými rodiči nebo zákonnými zástupci, nebo s jiným dospělým, kterému důvěřuješ, ale nikdy nechoď sám/sama.
Už jsme skoro u konce!


A... 10! Pokud si nepřipadáš bezpečně, řekni o tom někomu dospělému!

Prosím, řekni někomu dospělému o situaci, když tě někdo nebo něco pořád otravuje, nebo si kvůli někomu na internetu připadáš nepříjemně. Můžou ti pomoct ohlásit to správci stránky, nebo mohou zavolat policii, pokud je to nutné. Nikdy nezapomeň, že od vypnutí a zanechání všeho, co ti na internetu vadí, tě dělí jen jedno kliknutí. Nebát se to udělat je prvním krokem, jak se takovým situacím vyhnout a jak pomoct ostatním.

Taky se s námi můžeš spojit. Jsme tu, abychom tě udrželi v bezpečí. Prosím, ohlas jakékoli podivné chování emailem na adresu: contact@cartoonnetwork.cz.

A nyní vzhůru na stránky plné zábavy!